III edycja: Spragnieni Piękna. Kolor

PROJEKT SPRAGNIENI PIĘKNA. KOLOR (3 EDYCJA)

Z poprzedniej edycji projektu przekazaliśmy do Muzeum Narodowego środki, które umożliwiły między innymi: konserwację olbrzymiego obrazu „Uchodźcy” Jana Rembowskiego, badanie i konserwację obrazu „Adam i Ewa” Cranach’a Lukas’a Starszego, konserwację rysunków Jean – Pierra Norblina de la Gourdaine, badanie sarkofagu Hor-Dżehuti na potrzeby wkrótce otwieranej Galerii Starożytnej, zakup obrazu Tytusa Czyżewskiego „Madonna” wiszącego na wspomnianej wystawie Niepodległa, zakup filmów Roberta Brylewskiego prezentowanych na Galerii Sztuki XX i XXI wieku, oraz zakup dużej ilości urządzeń na potrzeby konserwacji i badania różnego rodzaju obiektów muzealnych(…)

W tej edycji projektu skupimy się na wykupie najcenniejszych depozytów dzieł, które są w dyspozycji Muzeum Narodowego, ale nie są jego własnością. Chcemy uniknąć tego co stało się w dwa tysiące jedenastym roku z „Krajobrazem z okolic Omans” francuskiego malarza realisty Gustava Courbet’a, na którego zakup Muzeum nie miało środków, i który po odebraniu z depozytu przez właściciela nigdy już do Muzeum nie wrócił.” – powiedział podczas wieczoru Paweł Kastory, prezes Stowarzyszenia Przyjaciele MNW.

DOBROCZYNNY POKAZ KREACJI WIECZOROWYCH W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

3 grudnia, w Muzeum Narodowym w Warszawie odbył się wyjątkowy pokaz kreacji wieczorowych KOLOR rozpoczynający trzecią edycję projektu „Spragnieni piękna” realizowanego na rzecz Muzeum przez Stowarzyszenie Przyjaciele MNW.

Podczas wieczoru goście mogli podziwiać piękne kolorowe kreacje wieczorowe stworzone przez tak znakomitych projektantów mody jak: BIZUU, Kuba Bonecki, Lidia Kalita, Le Brand, Tomasz Ossoliński, MMC, Joanna Hawrot, MSBHV, CHI CHI UDE oraz Ewa Stepnowska – pierwsza stypendystka projektu Spragnieni Piękna. Wszyscy projektanci przekazali swoje kreacje na rzecz Muzeum.

– Te niezwykłe i barwne kreacje wieczorowe zaprezentują wspaniałe, piękne i świadome siebie kobiety ze świata sztuki, filmu, teatru, mody i biznesu. Każda z nich ofiarowała swój wizerunek projektowi „Spragnieni Piękna. KOLOR” na rzecz wspierania Muzeum Narodowego. – zapowiedziała modelki w tegorocznej edycji Małgorzata Wandzel, vice prezes Stowarzyszenia Przyjaciele MNW.

Kreacje zaprezentowały: Agata Kulesza, Bogna Sworowska, Lidia Popiel, Ewa Wajnert, Małgorzata Rusinkiewicz, Joanna Horodyńska, Magdalena Bodis, Patrycja Soliman, Dorota Weka, oraz Kasia Sokołowska.

Pokaz wyreżyserowała Katarzyna Sokołowska, przy współpracy z Agnieszką Ścibior.

– Wszystkie kobiety, które wzięły udział w pokazie, za sprawą swojej energii i osobowości, zachęcały osoby licytujące do wydawania pieniędzy na sztukę. Piękna impreza, która łączy wszystkie elementy, na które jestem wrażliwa – modę, sztukę i dobroczynność. Wspaniała inicjatywa, bardzo jej kibicuję – podsumowała Kasia Sokołowska, która w tym roku również wystąpiła w roli modelki.

Po pokazie odbyła się cicha aukcja, a dochód z niej wyniósł niebagatelną kwotę 88 tys. złotych.

Pokaz poprowadziła Beata Sadowska. Wieczór uświetnił występ Marcina Wyrostka wraz z zespołem.

Pokaz był zapowiedzią II BALU DOBROCZYNNEGO, który odbędzie się 4 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dochód z cyklu wydarzeń zostanie przekazany na rzecz Muzeum.

PARTNERZY POKAZU

 Organizator: Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”

Partnerzy Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”: BAIN&COMPANY, Kancelaria LSW, Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Polska Rada Biznesu, Stowarzyszenie SAR

Partnerzy pokazu: Muzeum Narodowe w Warszawie, APART, Cisowianka (Perlage), Uncover Models, Kevin Murphy, Wolf Studio.

Patroni medialni: TVN, Chili Zet, Radio ZET, VIVA, VIVA Moda, KUKBUK, Trendy Art of Living, ELLE, Gala.

DOBROCZYNNY BAL W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE. KOLOR

– Grono osób, które wspierają Muzeum Narodowe stale się poszerza, co nas ogromnie cieszy. Pragnę Państwa poinformować, że wraz z dyrekcją Muzeum pracujemy nad listą największych darczyńców, w ponad 150 – letniej historii Muzeum Narodowego, która trafi na tablicę ich upamiętniającą. Mogę tu Państwu zdradzić, że na przykład na literę P znajdą się na niej m.in.: premier i pianista Ignacy Jan Paderewski, malarz Pablo Picasso, ale też nasz przyjaciel, fundator Galerii Faras, darczyńca stowarzyszenia, Wojciech Pawłowski. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc. Zachęcam Państwa do podjęcia starań! – powiedział podczas wieczoru Paweł Kastory, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.

W poniedziałek wieczorem, 4 marca w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie odbył się już po raz trzeci Bal Dobroczynny „Spragnieni Piękna” z udziałem wyjątkowych gości i przyjaciół Muzeum, organizowany przez Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”.  

Trzecia edycja projektu Spragnieni Piękna tematycznie jest powiązana z planowaną wystawą KOLOR, której kuratorami są Grażyna Bastek i Michał Silski.

O AUKCJI

Tradycyjnie ważnym punktem wieczoru była niezwykle emocjonująca aukcja, na której wylicytowano cenne i unikatowe przedmioty, a wśród nich parawany zaprojektowane przez duet Mood Works: Dorotę Kuć i Karinę Snuszkę. Zaproszeni do projektu artyści stworzyli wyjątkowe poliptyki komponując własne wersje parawanów.  W aukcji wylicytowano prace Radka Szlagi, Grupy LUXUS, Pawła Bownika, Bartka Arobala Kociemby, Agnieszki Brzeżańskiej, Sławomira Pawszaka, Włodzimierza Jana Zakrzewskiego, Jarosława Flicińskiego, Nicolas’a Grospierre’a i Jadwigi Sawickiej.

Ponadto na aukcję Krzysztof M. Bednarski przekazał maskę z brązu ze słynnego cyklu „Moby Dick” , a  Anna Maria Radziwiłł ofiarowała  bogato zdobioną misę ceramiczną z Manufaktury Majoliki Nieborowskiej zaprojektowaną specjalnie dla projektu „Spragnieni Piękna” .

Aukcję poprowadził Juliusz Windorbski z Desa Unicum, partnerem aukcji było biuro architektoniczne Mood Works, a udział wzięli nie tylko goście balu, ale również wszyscy zainteresowani miłośnicy sztuki i kolekcjonerzy, których reprezentowali przedstawiciele portalu artinfo.pl.

Goście balu wsparli również finansowo konserwację niezwykłego obrazu z 1525 roku „Bitwa pod Orszą”. W tym celu została przygotowana specjalna aplikacja umożliwiająca elektroniczną płatność za wybrany fragment dzieła.

Przedmiotem aukcji były również:

– adopcja obrazu Kazimierza Stabrowskiego przedstawiającego Zofię z Jakimowiczów Borucińską w przepięknej sukni pawia z legendarnego ,,Balu Młodej Sztuki” współorganizowanego przez profesora Stabrowskiego w karnawale 1908 roku;

– adopcja portretu hrabiny Anny Orzelskiej z warsztatu Antoine’a Pesne’a z 1728 roku. -obrazu  ze zbiorów Pałacu w Nieborowie.

– roczny mecenat nad salą Jacka Malczewskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

O STOWARZYSZENIU

Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW” tworzy społeczność Przyjaciół zaangażowanych w życie Muzeum Narodowego w Warszawie. Do zadań Stowarzyszenia należy inicjowanie i realizacja projektów popularyzujących MNW oraz zbieranie funduszy na wspieranie działalności programowej Muzeum i jego oddziałów.

Aktywne uczestnictwo Przyjaciół w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie i Muzeum pozwala pogłębić wiedzę o sztuce i kulturze oraz łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wspólny wysiłek na rzecz Muzeum przynosi satysfakcję z udziału w tworzeniu ważnej i ponadczasowej instytucji narodowej. Szczególne miejsce Stowarzyszenia w relacjach z Muzeum pozwala na udział w wyjątkowych spotkaniach z kuratorami, konserwatorami, dyrekcją, a także gośćmi Muzeum.

Kontakt dla mediów: Jolanta Stryjczak, tel: 695-827-704