Aukcje „Spragnieni Piękna”

Aukcja Spragnieni Piękna 2020

 Czwarta aukcja dobroczynna „Spragnieni Piękna. Przyjaciele” 24.02.2020

 

Rzeźba kamienna to jedna z najstarszych technik artystycznych, towarzysząca człowiekowi od początku rozwoju ludzkości. Trójwymiarowe przedstawienia rzeczywistości od najdawniejszych czasów fascynowały ludzi, urzekały ich swoim zmysłowym, a przy tym konkretnym, beziluzyjnym charakterem. W prze- ciwieństwie do rysunku czy malarstwa, rzeźba współistnieje w tej samej co jej odbiorca przestrzeni, przez co mocniej oddziałuje na widza. Od liczącej sobie ok. 30 000 lat Wenus z Willendorfu, po tworzone współcześnie na masową skalę przy użyciu komputerowo programowanych maszyn przedstawienia gwiazd popkultury z marmuru karraryjskiego, rzeźby kamienne rozpalają wyobraźnię i budzą podziw. Jednocześnie, w epoce ultranowoczesnych, łatwych w obróbce żywic, kamień nie jest już materiałem tak chętnie wybieranym przez artystów. Tym bardziej cieszymy się, że partnerem tegorocznej aukcji „Spragnieni Piękna” została firma Interstone, dystrybutor i importer kamieni. Dzięki tej współpracy zaproszeni do projektu artyści mogli wybierać spośród tak szlachetnych odmian kamienia jak pochodzący z Brazylii niebieski granit Azul Bahia, mlecznobiały, przepuszczający światło onyks Cristallo czy używany setki lat temu przez Michała Anioła marmur z Carrary.

 

Każdy z artystów w bardzo indywidualny sposób podszedł do zadanego tematu, jakim w tym przypadku był sam materiał. Agnieszka Brzeżańska skupiła się na bogactwie formalnym wybranego bloku, żyłkowanego zielonego marmuru. Kształt namalowanego na jego powierzchni zaklęcia wynika wprost ze stworzo- nego setki milionów lat temu przez naturę układu warstw geologicznych. Karol Radziszewski przypomina, że kamień ma ogromną moc w budowaniu znaczenia symbolicznego i walki o zbiorową pamięć. Witek Orski i Rafał Dominik w iro- niczny sposób grają z wysokim statusem społecznym, z jakim kojarzy się ten szlachetny materiał. Wojciech Pustoła wreszcie, w swoich ekspresyjnych rzeź- bach mierzy się z tradycją rzeźbiarską i, czysto fizycznie, z charakterem samego materiału. Wyjątkowymi pozycjami w tegorocznym katalogu są rekonstrukcja pracy autorstwa Zbigniewa Warpechowskiego „Plaisir d’existence” z 1971 roku, pokazanej tylko raz w legendarnej Galerii Foksal, oraz performans Katarzyny Kozyry, który odbędzie się już po zakończonej aukcji. Jego nabywca stanie się posiadaczem dokumentacji fotograficznej performansu oraz kamiennego bloku sygnowanego przez artystkę.

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Wojciech Pustoła

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Karol Radziszewski

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Witold Orski

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Rafał Dominik

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Zbigniew Rogalski

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Agnieszka Brzeżańska

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Jarosław Modzelewski

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Anna Molska

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Zbigniew Warpechowski

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Katarzyna Kozyra

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Misa z żukiem – Majolika Nieborów

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Niobe – Majolika Nieborów

Aukcja Spragnieni Piękna 2019

Trzecia aukcja dobroczynna „Spragnieni Piękna. Kolor” 04.03.2019

 

Jak co roku, podczas Balu „Spragnieni piękna” organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, odbędzie się aukcja charytatywna. Obok mecenatu nad „Salą Malczewskiego” oraz symbolicznej adopcji jednego z najcenniejszych dzieł polskiego malarstwa – płótna autorstwa Kazimierza Stabrowskiego „Przed witrażem. Paw” – wylicyto- wać będzie można unikatowe, stworzone specjalnie na tę okazję dzieła z pogranicza sztuki i designu. Partnerem tegorocznej aukcji „Spragnieni piękna” jest Mood Works – renomowane studio archi- tektury wnętrz prowadzone przez Dorotę Kuć i Karinę Snuszkę. Specjalnie dla Stowarzyszenia Przyjaciele MNW Mood Works przy- gotowało projekt parawanów, które dzięki zaproszonym do projektu artystom stały się unikatowymi dziełami sztuki. Odwołując się do wielkiej tradycji sztuki chińskiej i japońskiej, duet Kuć i Snuszka stworzył nowoczesną formę, a interwencje czołowych polskich artystów nadały każdemu z 10 parawanów niepowtarzalny cha- rakter. Aukcję uwieńczą również dwie wyjątkowe pozycje związane z Pałacem w Nieborowie – adopcja XVIII-wiecznego „Portretu Anny Orzelskiej” warsztatu Antointe’a Pesena oraz dar Majoliki Nieborów

– czara zdobiona współczesnym motywem roślinnym w kolorach kobaltowym i złotym wykonana w nieborowskiej Manufakturze.

Autorem wykonanej na galeriach MNW sesji zdjęciowej jest foto- graf Ernest Wińczyk.

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Dorota Kuć i Karina Snuszka

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Agnieszka Brzeżańśka

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Jarosław Filiciński

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Nicolas Grospierre

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Grupa LUXUS

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Radosław Szlaga

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Włodzimierz Zakrzewski

III edycja: Spragnieni Piękna. Kolor

Bartek Arobal

III edycja: Spragnieni Piękna. Kolor

Sławomir Pawszak

III edycja: Spragnieni Piękna. Kolor

Jadwiga Sawicka

Aukcje "Spragnieni Piękna"

Paweł Bownik

III edycja: Spragnieni Piękna. Kolor

Krzysztof Bednarski

 

Aukcja Spragnieni Piękna 2018

To już kolejny raz, kiedy podczas Balu Dobroczynnego „Spragnieni Piękna” odbędzie się aukcja unikatowych dzieł i obiektów, z której dochód przekazany zostanie Muzeum Narodowemu w Warszawie. Tradycją tej aukcji jest, że większość licytowanych przedmiotów powstaje na specjalne zamówienie Stowarzyszenia Przyjaciół MNW. Zaproszenie do udziału w tegorocznym projekcie przyjęło kilkunastu wybitnych polskich artystów, m.in. Agata Bogacka, Jadwiga Sawicka czy Jarosław Modzelewski.

Postacią szczególną w tym gronie jest Malwina Konopacka, dla której współpraca ze Stowarzyszeniem Przyjaciół MNW ma również wymiar osobisty: specjalnie z okazji II Balu Dobroczynnego „Spragnieni Piękna” przygotowana została seria wazonów „OKO Teresa”, które od klasycznego pierwowzoru różnią się dwukrotnie większą wysokością: mierzą niemal 80 cm, czyli dokładnie tyle, co roczna córeczka Konopackiej – Teresa.

Wyjątkową pozycją w aukcyjnym katalogu jest też rzeźba polsko-meksykań- skiego rzeźbiarza Xawerego Wolskiego, którego monumentalnej często w skali „Łańcuchy nieskończoności” podziwiać można w wielu miejscach na świecie, m.in. w przestrzeniach publicznych Miami, San Diego, Veracruz i Warszawy.

W katalogu znajdą Państwo również parę kultowych foteli RM58 autorstwa Romana Modzelewskiego. Oryginał z końca lat 50. oglądać można na Galerii Wzornictwa Polskiego MNW. Przekazane przez firmę VZÓR fotele to absolutne unikaty: w tej wersji kolorystycznej dostępne są tylko na naszej aukcji. Autorem sesji zdjęciowej, która odbyła się na galeriach MNW jest fotograf Ernest Wińczyk.

 

Tradycją licytacji Balu Dobroczynnego Przyjaciół MNW, stało się licytowanie dwu pozycji niematerialnych katalogu. W tegorocznej edycji są to: Patronat Sali Pastelu Stanisława Wyspiańskiego oraz Mecenat jednego z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa, perły kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, obrazu „Hamlet polski” autorstwa Jacka Malczewskiego.

Malwina Konopacka

 

Kultowy już wazon Konopackiej OKO stał się punktem wyjścia do stworzenia przez pozostałych zaproszonych artystów unikatowych egzemplarzy tego obiektu. Twórczy dialog artystów zaowocował powstaniem 11 niepowtarzalnych dzieł sztuki.

 

 

Autorem sesji zdjęciowej, która odbyła się w rotundzie Muzeum Rzeźby w Królikarni jest fotograf Ernest Wińczyk.