Aukcje „Spragnieni Piękna”

AUKCJA SPRAGNIENI PIĘKNA 2019

Trzecia aukcja dobroczynna „Spragnieni Piękna. Kolor” 04.03.2019

 

Jak co roku, podczas Balu „Spragnieni piękna” organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, odbędzie się aukcja charytatywna. Obok mecenatu nad „Salą Malczewskiego” oraz symbolicznej adopcji jednego z najcenniejszych dzieł polskiego malarstwa – płótna autorstwa Kazimierza Stabrowskiego „Przed witrażem. Paw” – wylicyto- wać będzie można unikatowe, stworzone specjalnie na tę okazję dzieła z pogranicza sztuki i designu. Partnerem tegorocznej aukcji „Spragnieni piękna” jest Mood Works – renomowane studio archi- tektury wnętrz prowadzone przez Dorotę Kuć i Karinę Snuszkę. Specjalnie dla Stowarzyszenia Przyjaciele MNW Mood Works przy- gotowało projekt parawanów, które dzięki zaproszonym do projektu artystom stały się unikatowymi dziełami sztuki. Odwołując się do wielkiej tradycji sztuki chińskiej i japońskiej, duet Kuć i Snuszka stworzył nowoczesną formę, a interwencje czołowych polskich artystów nadały każdemu z 10 parawanów niepowtarzalny cha- rakter. Aukcję uwieńczą również dwie wyjątkowe pozycje związane z Pałacem w Nieborowie – adopcja XVIII-wiecznego „Portretu Anny Orzelskiej” warsztatu Antointe’a Pesena oraz dar Majoliki Nieborów

– czara zdobiona współczesnym motywem roślinnym w kolorach kobaltowym i złotym wykonana w nieborowskiej Manufakturze.

Autorem wykonanej na galeriach MNW sesji zdjęciowej jest foto- graf Ernest Wińczyk.

Szczególne podziękowania należą się Krzysztofowi Bednarskiemu, który na naszą aukcję przekazał pracę ze swojego legendarnego cyklu „Moby Dick”.

Po lewej stronie płótno autorstwa Kazimierza Stabrowskiego „Przed Witrażem Paw”
Poniżej XVIII-wieczny „Portret Anny Orzelskiej” warsztatu Antointe’a Pesena.

Radek Szlaga
Włodzimierz Jan Zakrzewski
Pawszak
Arobal
Jadwiga Sawicka
Bownik
Agnieszka Brzeżańska
Grupa Luxus
Nicolas Grosspiere
Jarosław Fliciński

AUKCJA SPRAGNIENI PIĘKNA 2018

To już kolejny raz, kiedy podczas Balu Dobroczynnego „Spragnieni Piękna” odbędzie się aukcja unikatowych dzieł i obiektów, z której dochód przekazany zostanie Muzeum Narodowemu w Warszawie. Tradycją tej aukcji jest, że większość licytowanych przedmiotów powstaje na specjalne zamówienie Stowarzyszenia Przyjaciół MNW. Zaproszenie do udziału w tegorocznym projekcie przyjęło kilkunastu wybitnych polskich artystów, m.in. Agata Bogacka, Jadwiga Sawicka czy Jarosław Modzelewski.

Postacią szczególną w tym gronie jest Malwina Konopacka, dla której współpraca ze Stowarzyszeniem Przyjaciół MNW ma również wymiar osobisty: specjalnie z okazji II Balu Dobroczynnego „Spragnieni Piękna” przygotowana została seria wazonów „OKO Teresa”, które od klasycznego pierwowzoru różnią się dwukrotnie większą wysokością: mierzą niemal 80 cm, czyli dokładnie tyle, co roczna córeczka Konopackiej – Teresa.

Wyjątkową pozycją w aukcyjnym katalogu jest też rzeźba polsko-meksykań- skiego rzeźbiarza Xawerego Wolskiego, którego monumentalnej często w skali „Łańcuchy nieskończoności” podziwiać można w wielu miejscach na świecie, m.in. w przestrzeniach publicznych Miami, San Diego, Veracruz i Warszawy.

W katalogu znajdą Państwo również parę kultowych foteli RM58 autorstwa Romana Modzelewskiego. Oryginał z końca lat 50. oglądać można na Galerii Wzornictwa Polskiego MNW. Przekazane przez firmę VZÓR fotele to absolutne unikaty: w tej wersji kolorystycznej dostępne są tylko na naszej aukcji. Autorem sesji zdjęciowej, która odbyła się na galeriach MNW jest fotograf Ernest Wińczyk.

 

Tradycją licytacji Balu Dobroczynnego Przyjaciół MNW, stało się licytowanie dwu pozycji niematerialnych katalogu. W tegorocznej edycji są to: Patronat Sali Pastelu Stanisława Wyspiańskiego oraz Mecenat jednego z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa, perły kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, obrazu „Hamlet polski” autorstwa Jacka Malczewskiego.

Malwina Konopacka

 

Kultowy już wazon Konopackiej OKO stał się punktem wyjścia do stworzenia przez pozostałych zaproszonych artystów unikatowych egzemplarzy tego obiektu. Twórczy dialog artystów zaowocował powstaniem 11 niepowtarzalnych dzieł sztuki.

 

 

AUKCJA SPRAGNIENI PIĘKNA 2017

Autorem sesji zdjęciowej, która odbyła się w rotundzie Muzeum Rzeźby w Królikarni jest fotograf Ernest Wińczyk.