II EDYCJA: SPRAGNIENI PIĘKNA NOWOCZESNOŚĆ.LATA 50. i 60.

PROJEKT SPRAGNIENI PIĘKNA. NOWOCZESNOŚĆ LATA 50' i 60' (II EDYCJA)

Co roku stowarzyszenie staje przed trudnym wyzwaniem wyboru tematu przewodniego projektu Spragnieni Piękna. Podczas drugiej edycji zdecydowaliśmy się wesprzeć, długo wyczekiwaną, Galerię Wzornictwa Polskiego. Naturalnym następstwem celu zbiórki Balu stał się temat przewodni, który nawiązywał do lat 50′ i 60′ .  Pełna nazwa tematu to Spragnieni piękna. Nowoczesność. Lata 50′ i 60′. 

Muzeum Narodowe istnieje od ponad 150 lat. Przez ten pokojowy, ale też burzliwy czas naszej historii, wspierało je wielu ludzi. W zeszłym roku opowiadałem o niektórych z nich i o ich potomkach obecnych na balu. Tę opowieść chciałbym kontynuować i w tym roku, przywołując postać Kazimierza Sobańskiego (…). Wszyscy Państwo kupując bilety na bal, uczestnicząc w aukcji, zostając Przyjaciółmi Muzeum Narodowego, mogą, podobnie jak Kazimierz Sobański, zapisać się w historii tego najważniejszego miejsca kultury i sztuki w Polsce. – powiedział podczas wieczoru Paweł Kastory, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.

DOBROCZYNNY POKAZ MODY NOWOCZESNOŚĆ LATA 50' i 60'

4 grudnia 2018, w Muzeum Narodowym w Warszawie odbył się wyjątkowy pokaz mody – „Nowoczesność lata 50. i 60.” rozpoczynający drugą edycję projektu „Spragnieni piękna”.

Podczas wieczoru goście mogli podziwiać wieczorowe toalety stworzone przez znakomitych projektantów mody:  Tomasz Ossoliński, Paprocki&Brzozowski, MMC, Ania Kuczyńska, Lidia Kalita, Marlu, Weave, Łukasz Jemioł, Maciej Zień oraz BOHOBOCO. Wszyscy projektanci przekazali swoje kreacje na rzecz Muzeum Narodowego. Po pokazie odbyła się cicha aukcja, a dochód z niej wyniósł niebagatelną kwotę 58 tys. złotych.

„Projekt „Spragnieni piękna” zrodził się w zeszłym roku z okazji 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego. Wtedy również zorganizowaliśmy  pokaz mody nawiązujący do lat 20. i 30., czyli okresu, w którym powstało nasze Stowarzyszenie. Tym razem tematycznie nawiązujemy  do Galerii Wzornictwa Polskiego, a dokładniej – do czasów, które kuratorki wystawy – Anna Maga, Anna Demska i Kaja Muszyńska nazwały „nowoczesnością”, bowiem pragnienie nowoczesności stało się wówczas wszechobecne. W Polsce polityczna odwilż przyniosła otwarcie na świat i nadzieję zmiany na lepsze.  To był niezwykły czas dla polskiej kultury i sztuki. Powstała Polska Szkoła Plakatu, kabaret STS, festiwal Jazz Jamboree, czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, a cała Warszawa zachwycała się nowoczesnymi dekoracjami przygotowanymi przez Fangora, Tomaszewskiego i Młodożeńca na V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów ” – powiedziała podczas wieczoru Małgorzata Wandzel, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół MNW.

Paweł Kastory Prezes Stowarzyszenia i Małgorzata Wandzel Wiceprezes Stowarzyszenia

Pokaz wyreżyserowała Katarzyna Sokołowska, we współpracy z Agnieszką Ścibior.

„Jestem szczęśliwa, gdy mogę pracować w projektach, które są artystycznym wyzwaniem. Myślę, że dla samych projektantów było to również ciekawe warsztatowe doświadczenie. Suknia wieczorowa to nie najłatwiejszy temat zarówno dla projektanta jak i reżysera. Chciałam, aby ten pokaz był wyjątkowym spektaklem odbieranym na wielu płaszczyznach – łączącym sztukę, modę i muzykę.” – powiedziała Kasia Sokołowska.

Pokaz poprowadził Hubert Urbański. Pojawiło się też kilka znanych osób, m.in. Michelle Gutknecht, Joanna Horodyńska, czy Mariola Bojarska-Ferenc.

Pokaz był zapowiedzią II BALU DOBROCZYNNEGO, który odbędzie się 12 lutego 2018 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dochód z cyklu wydarzeń zostanie przekazany na rzecz Muzeum.

PARTNERZY POKAZU

APART

Dr Irena Eris

Alessandro International

Relacja z pokazu przygotowana przez RAGUSFILM

BAL DOBROCZYNNY NOWOCZESNOŚĆ LATA 50' i 60'

12 lutego w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie odbył się Drugi Bal Dobroczynny „Spragnieni Piękna. Nowoczesność. Lata 50. i 60.” z udziałem wyjątkowych gości i przyjaciół Muzeum, organizowany przez Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”.  

Ważnym punktem wieczoru była niezwykle emocjonująca aukcja charytatywna, na której wylicytowano cenne i unikatowe przedmioty, a wśród nich wazony Malwiny Konopackiej. Specjalnie na tę okazję przygotowana została seria wazonów „OKO Teresa”, które zostały poddane interwencjom artystów: Pawła i Julii Althamerów, Agaty Bogackiej, Tymka Borowskiego, Agnieszki Brzeżańskiej, Doroty Buczkowskiej, Jana Dobkowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Włodzimierza Pawlaka, Jadwigi Sawickiej i Honzy Zamojskiego, oraz samej Malwiny Konopackiej. Na aukcję zostały przekazane również dwa kultowe fotele RM 58, autorstwa Romana Modzelewskiego, w kolorze wcześniej nieprodukowanym oraz rzeźba polsko-meksykańskiego rzeźbiarza Xawerego Wolskiego. Przedmiotem aukcji były również: mecenat nad Salą Pasteli Stanisława Wyspiańskiego oraz adopcja jednego z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa, obrazu „Hamlet polski” autorstwa Jacka Malczewskiego.

Aukcję poprowadził Juliusz Windorbski z Desa Unicum. Partnerami zostały firmy Tacit i Vzór, a udział wzięli nie tylko goście balu, ale również wszyscy zainteresowani miłośnicy sztuki i kolekcjonerzy, których reprezentowali przedstawiciele portalu artinfo.pl.

Goście balu wsparli również finansowo renowację obrazu Jana Rembowskiego „Uchodźcy” oraz specjalistycznego stołu konserwatorskiego. W tym celu została przygotowana specjalna aplikacja umożliwiająca elektroniczną płatność za wybrany fragment dzieła.

Dochód z aukcji i balu przekazany zostanie na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie. Zamierzeniem tegorocznego projektu jest zbiórka na przywracanie świetności eksponatom muzeum, w tym obiektom przeznaczonym na wystawy w ramach cyklu „3 x Niepodległa” w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

W sposób szczególny chcę dziś podziękować Pani Agnieszce Morawińskiej, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, za wsparcie dla projektu ,,Spragnieni piękna’’ oraz samego Stowarzyszenia Przyjaciele MNW. To dzięki Pani wizji prowadzenia muzeum, nasz projekt miał szansę urzeczywistnienia.  W trakcie kampanii „A Ty, co zobaczysz?” Dyrektor Muzeum powiedziała: Chciałabym, aby każdy zwiedzający odbierał sztukę na swój sposób. Marzę, aby muzea przestały być miejscami tylko dla wtajemniczonych, a otwierały się na społeczeństwo. Staramy się, aby w MNW widz czuł się pożądanym gościem i partnerem. Chciałabym, aby Muzeum było przyjaznym miejscem spotkań ze sztuką i z innymi ludźmi.

Wszyscy Państwo obecni na balu są dowodem na to, że i to marzenie w karierze Pani Dyrektor Morawińskiej stało się rzeczywistością. To w Muzeum Narodowym bawią się Państwo w ostatnich dniach karnawału, obcują ze sztuką, a nawet więcej – wspierają ją. Stają się Państwo tym samym partnerami współodpowiedzialnymi za muzeum. Wasze wsparcie i ofiarność mają znaczenie. – powiedziała Małgorzata Wandzel, wiceprezes Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.

Wśród uczestników balu, oprócz członków Stowarzyszenia i przedstawicieli Muzeum, znaleźli się również biznesmeni, politycy, dziennikarze, artyści oraz projektanci, którzy stworzyli suknie wieczorowe w ramach projektu „Spragnieni piękna”. Tego wieczoru można było podziwiać te unikalne kreacje na paniach, którym udało się wcześniej je wylicytować.

Bal poprowadził Hubert Urbański, wieczór uświetniły występy wyjątkowych artystów takich jak Krzesimir Dębski, tancerze z Dansinn by Malitowski oraz Tarkowski Orkiestra. O kulinaria zadbali Agnieszka i Marcin Kręgliccy, a drinki przygotowali barmani z Kita Koguta.

O STOWARZYSZENIU PRZYJACIELE MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE

  

Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW” skupia społeczność zaangażowaną w życie Muzeum Narodowego w Warszawie. Do zadań Stowarzyszenia należy inicjowanie i realizacja projektów popularyzujących MNW oraz zbieranie funduszy na wspieranie działalności programowej tej instytucji i jej oddziałów.

Aktywne uczestnictwo Przyjaciół w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie i Muzeum pozwala pogłębić wiedzę o sztuce i kulturze oraz łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wspólny wysiłek na rzecz Muzeum przynosi satysfakcję z udziału w tworzeniu ważnej i ponadczasowej instytucji narodowej. Szczególne miejsce Stowarzyszenia w relacjach z Muzeum pozwala na udział w wyjątkowych spotkaniach z kuratorami, konserwatorami, dyrekcją, a także gośćmi Muzeum.

Dołącz do Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”